// ------------------------------------------------------------------ // GoldED+ // Copyright (C) 1990-1999 Odinn Sorensen // Copyright (C) 1999-2000 Alexander S. Aganichev // ------------------------------------------------------------------ // This program is free software; you can redistribute it and/or // modify it under the terms of the GNU General Public License as // published by the Free Software Foundation; either version 2 of the // License, or (at your option) any later version. // // This program is distributed in the hope that it will be useful, // but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of // MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU // General Public License for more details. // // You should have received a copy of the GNU General Public License // along with this program; if not, write to the Free Software // Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, // MA 02111-1307 USA // ------------------------------------------------------------------ // $Id$ // ------------------------------------------------------------------ // Language compiler // ------------------------------------------------------------------ #include #include // ------------------------------------------------------------------ // Structure of language crc list struct LangCrc { word crc; char** langptr; char* langdef; }; // ------------------------------------------------------------------ // Language CRC16/Pointer/Default list static LangCrc LangCrcs[] = { { CRC_MS_SWSUN , NULL , "Sun" }, { CRC_MS_SWMON , NULL , "Mon" }, { CRC_MS_SWTUE , NULL , "Tue" }, { CRC_MS_SWWED , NULL , "Wed" }, { CRC_MS_SWTHU , NULL , "Thu" }, { CRC_MS_SWFRI , NULL , "Fri" }, { CRC_MS_SWSAT , NULL , "Sat" }, { CRC_MS_LWSUNDAY , NULL , "Sunday" }, { CRC_MS_LWMONDAY , NULL , "Monday" }, { CRC_MS_LWTUESDAY , NULL , "Tuesday" }, { CRC_MS_LWWEDNESDAY , NULL , "Wednesday" }, { CRC_MS_LWTHURSDAY , NULL , "Thursday" }, { CRC_MS_LWFRIDAY , NULL , "Friday" }, { CRC_MS_LWSATURDAY , NULL , "Saturday" }, { CRC_MS_SMJAN , NULL , "Jan" }, { CRC_MS_SMFEB , NULL , "Feb" }, { CRC_MS_SMMAR , NULL , "Mar" }, { CRC_MS_SMAPR , NULL , "Apr" }, { CRC_MS_SMMAY , NULL , "May" }, { CRC_MS_SMJUN , NULL , "Jun" }, { CRC_MS_SMJUL , NULL , "Jul" }, { CRC_MS_SMAUG , NULL , "Aug" }, { CRC_MS_SMSEP , NULL , "Sep" }, { CRC_MS_SMOCT , NULL , "Oct" }, { CRC_MS_SMNOV , NULL , "Nov" }, { CRC_MS_SMDEC , NULL , "Dec" }, { CRC_MS_LMJANUARY , NULL , "January" }, { CRC_MS_LMFEBRUARY , NULL , "February" }, { CRC_MS_LMMARCH , NULL , "March" }, { CRC_MS_LMAPRIL , NULL , "April" }, { CRC_MS_LMMAY , NULL , "May" }, { CRC_MS_LMJUNE , NULL , "June" }, { CRC_MS_LMJULY , NULL , "July" }, { CRC_MS_LMAUGUST , NULL , "August" }, { CRC_MS_LMSEPTEMBER , NULL , "September" }, { CRC_MS_LMOCTOBER , NULL , "October" }, { CRC_MS_LMNOVEMBER , NULL , "November" }, { CRC_MS_LMDECEMBER , NULL , "December" }, { CRC_ST_IMPORTFILE , NULL , "Import File" }, { CRC_WT_IMPORTWHICHFILE , NULL , " Import which file? " }, { CRC_WT_IMPORTPICK , NULL , " Import " }, { CRC_WT_IMPORTTXT , NULL , " Import " }, { CRC_MI_IMPORTTXTTEXT , NULL , "T File as Text " }, { CRC_MI_IMPORTTXTQUOTE , NULL , "Q File as Quote " }, { CRC_MI_IMPORTTXTUUE , NULL , "U Binary as UUE " }, { CRC_MI_IMPORTTXTMIME , NULL , "M Binary as MIME " }, { CRC_MI_IMPORTTXTCLIP , NULL , "C From Clipboard " }, { CRC_MI_IMPORTTXTXLAT , NULL , "s Use Charset.. " }, { CRC_MI_IMPORTTXTQUIT , NULL , "N Nothing / Quit " }, { CRC_ST_IMPORTSTATUS , NULL , "Importing from %s" }, { CRC_ST_EXPORTFILE , NULL , "Export File" }, { CRC_WT_EXPORTWHATFILE , NULL , " Export to what file? " }, { CRC_ST_EXPORTSTATUS , NULL , "Exporting to %s" }, { CRC_ST_EDITSTATUS , NULL , "Edit %i,%i. %s" }, { CRC_ST_SELECTFILES , NULL , "Select Files" }, { CRC_WL_SELECTEDFILES , NULL , "Selected Files " }, { CRC_WL_SELECTEDBYTES , NULL , " Bytes " }, { CRC_WL_TOTALFILES , NULL , "Total Files " }, { CRC_WL_TOTALBYTES , NULL , " Bytes " }, { CRC_WL_SCANNINGDIRECTORY , NULL , " Scanning Directory " }, { CRC_WL_NOFILESFOUND , NULL , " * NO FILES FOUND * " }, { CRC_ST_FILESPRESSKEY , NULL , "Press any key to continue" }, { CRC_WT_AREA , NULL , "Area" }, { CRC_WT_DESCRIPTION , NULL , "Description" }, { CRC_WT_MSGS , NULL , "Msgs" }, { CRC_WT_LAST , NULL , "Last" }, { CRC_WT_ECHOID , NULL , "EchoID" }, { CRC_ST_UNREAD , NULL , "unread" }, { CRC_WT_SCANAREAS , NULL , " Scan Areas " }, { CRC_MI_SCANALL , NULL , "A Scan All " }, { CRC_MI_SCANMARKED , NULL , "M Scan Marked " }, { CRC_MI_SCANCURRENT , NULL , "C Scan Current " }, { CRC_MI_SCANMATCHING , NULL , "t Scan Matching " }, { CRC_MI_SCANUNSCANNED , NULL , "U Scan Unscanned " }, { CRC_MI_NOSCAN , NULL , "N No Scan / ESC " }, { CRC_WT_HEATAREAS , NULL , " Heat Areas " }, { CRC_MI_HEATALL , NULL , "A Heat All " }, { CRC_MI_HEATMARKED , NULL , "M Heat Marked " }, { CRC_MI_HEATCURRENT , NULL , "C Heat Current " }, { CRC_MI_NOHEAT , NULL , "N No Heat / ESC " }, { CRC_WT_ZAPAREAS , NULL , " Zap Areas " }, { CRC_MI_ZAPALL , NULL , "A Zap All " }, { CRC_MI_ZAPMARKED , NULL , "M Zap Marked " }, { CRC_MI_ZAPCURRENT , NULL , "C Zap Current " }, { CRC_MI_NOZAP , NULL , "N No Zap / ESC " }, { CRC_MS_DOS_SHELL , NULL , "GoldED Shell. Type EXIT To Return." }, { CRC_IL_SCANNINGAREA , NULL , " Scanning Area:" }, { CRC_IL_SEARCHINGFOR , NULL , " Searching for" }, { CRC_ST_READINGMSG , NULL , "Reading Msg %u of %u" }, { CRC_ER_OUTOFMEM , NULL , "Out of memory!" }, { CRC_MS_HEXDUMPHEAD , NULL , "Hexdump of message header:" }, { CRC_MS_HEXDUMPTEXT , NULL , "Hexdump of message text:" }, { CRC_ST_RENUMBERING , NULL , "Renumbering" }, { CRC_ST_LOCKED , NULL , " (locked)" }, { CRC_ST_RENUMBERED , NULL , "Messages Renumbered - Press Key" }, { CRC_WL_BLANKMSG , NULL , "" }, { CRC_WL_WAIT , NULL , " Wait " }, { CRC_IL_GENHEXDUMP , NULL , " Generating Hexdump - Please Wait " }, { CRC_ST_PROCESSCC , NULL , "Processing Carbon Copies" }, { CRC_ST_STATUSCC , NULL , "CC: %s of %s" }, { CRC_ST_DESTINATIONCC , NULL , "Select Carbon Copy Destination" }, { CRC_MS_LISTCC , NULL , "%s %s" }, { CRC_WT_DELORIG , NULL , " Delete Original? " }, { CRC_MI_DELORIGYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_DELORIGNO , NULL , "N No! " }, { CRC_WT_DROPMSG , NULL , " Drop This Msg? " }, { CRC_MI_DROPMSGYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_DROPMSGNO , NULL , "N No! " }, { CRC_WT_ZONEGATE , NULL , " Send via ZoneGate? " }, { CRC_MI_ZONEGATEYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_ZONEGATENO , NULL , "N No! " }, { CRC_ST_QUOTEPCT , NULL , "Your Msg Contains %i%% Quotes%s" }, { CRC_WT_SAVEMSG , NULL , " Save these %i lines? " }, { CRC_MI_YESGREAT , NULL , "Y Yes, it's great stuff " }, { CRC_MI_KICKIT , NULL , "N No, drop it.. / ESC " }, { CRC_MI_CONTINUE , NULL , "C Continue writing " }, { CRC_MI_ROT13 , NULL , "R ROT13 Crypting " }, { CRC_MI_ATTRS , NULL , "A Change Attributes " }, { CRC_MI_ORIGS , NULL , "O Change Origin " }, { CRC_MI_VIEW , NULL , "V View the message " }, { CRC_ST_SELECTDESTNODE , NULL , "Select Destination Node" }, { CRC_WT_ATTACHFILES , NULL , " Attach Files " }, { CRC_WT_UPDREQFILES , NULL , " Update Request Files " }, { CRC_ST_EDITHEADER , NULL , "Edit Header Data" }, { CRC_WT_EDITING , NULL , " Editing " }, { CRC_MI_INTERNALED , NULL , "I Internal Editor " }, { CRC_MI_EXTERNALED , NULL , "E External Editor " }, { CRC_MI_SAVEMESSAGE , NULL , "S Save Message " }, { CRC_MI_ATTRO , NULL , "A Attributes " }, { CRC_MI_TEMPLATE , NULL , "T Templates " }, { CRC_MI_ORIGIN , NULL , "O Origins " }, { CRC_MI_QUITMESSAGE , NULL , "Q Quit / ESC " }, { CRC_ST_TEMPLATES , NULL , " Templates " }, { CRC_WT_CHANGETEMPLATES , NULL , "Change Default Template" }, { CRC_WT_CARBONCOPY , NULL , " Carbon Copy " }, { CRC_MI_CCPROCESS , NULL , "P Process CC's " }, { CRC_MI_CCIGNORE , NULL , "I Ignore CC's " }, { CRC_MI_CCATTRIBS , NULL , "C Change Attrs " }, { CRC_MI_CCLISTFMT , NULL , "L List Format " }, { CRC_WT_CCLIST , NULL , " CC List " }, { CRC_MI_CCLISTKEEP , NULL , "K Keep " }, { CRC_MI_CCLISTNAMES , NULL , "N Names only " }, { CRC_MI_CCLISTVISIBLE , NULL , "V Visible " }, { CRC_MI_CCLISTHIDDEN , NULL , "H Hidden " }, { CRC_MI_CCLISTREMOVE , NULL , "R Remove " }, { CRC_WT_ATTRTITLE , NULL , " Attributes " }, { CRC_MI_ATTR01 , NULL , " Private Archive/Sent " }, { CRC_MI_ATTR02 , NULL , " Crash Direct " }, { CRC_MI_ATTR03 , NULL , " Received Zonegate " }, { CRC_MI_ATTR04 , NULL , " Sent Hub/Host-Route " }, { CRC_MI_ATTR05 , NULL , " File Attach Immediate " }, { CRC_MI_ATTR06 , NULL , " Transit Xmail " }, { CRC_MI_ATTR07 , NULL , " Orphan Erase File/Sent " }, { CRC_MI_ATTR08 , NULL , " Kill/Sent Trunc File/Sent " }, { CRC_MI_ATTR09 , NULL , " Local Locked " }, { CRC_MI_ATTR10 , NULL , " Hold Confirm Rcpt Request " }, { CRC_MI_ATTR11 , NULL , " File Request FTS1 Reserved " }, { CRC_MI_ATTR12 , NULL , " Return Rcpt Request QBBS Reserved, Net " }, { CRC_MI_ATTR13 , NULL , " Return Rcpt QBBS Reserved, Echo " }, { CRC_MI_ATTR14 , NULL , " Audit Request Squish Scanned " }, { CRC_MI_ATTR15 , NULL , " File Update Request Zap all attribs " }, { CRC_HD_FROM , NULL , " From : " }, { CRC_HD_TO , NULL , " To : " }, { CRC_HD_SUBJ , NULL , " Subj : " }, { CRC_HD_FILE , NULL , " File : " }, { CRC_MS_EMPTYMSG , NULL , "\r" }, { CRC_MS_AUTOATTACHMSG , NULL , "\r" }, { CRC_MS_AUTOREQUESTMSG , NULL , "\r" }, { CRC_MS_AUTOUPDREQMSG , NULL , "\r" }, { CRC_WT_FILEATTACH , NULL , " File Attach " }, { CRC_WT_FILEREQUEST , NULL , " File Request " }, { CRC_WT_FILEUPDREQ , NULL , " Update Request " }, { CRC_ST_FILEATTACHING , NULL , "File Attaching [%i/%i] to %u:%u/%u.%u" }, { CRC_ST_FILEREQUESTING , NULL , "File Requesting [%i/%i] from %u:%u/%u.%u" }, { CRC_ST_FILEUPDREQING , NULL , "Update Requesting [%i/%i] from %u:%u/%u.%u" }, { CRC_ST_READMARKED , NULL , "Read Marked - Msg %u of %u (%u left)" }, { CRC_ST_READALL , NULL , "Read All - Msg %u of %u (%u left)" }, { CRC_ST_NOQRENUM , NULL , "This area cannot be renumbered" }, { CRC_MS_HIDINGTWIT , NULL , "This is a Twit Message - Press to read."}, { CRC_HD_VIA , NULL , "via" }, { CRC_WT_CHANGEATTRS , NULL , "Change Message Attributes" }, { CRC_WT_HEADERTEXT , NULL , " Enter Searchstring (Header+Text) " }, { CRC_WT_HEADERONLY , NULL , " Enter Searchstring (Header Only) " }, { CRC_WT_NEWAREA , NULL , ">>Pick New Area: " }, { CRC_WT_REPLYAREA , NULL , ">>Answer In Area: " }, { CRC_WT_COPYAREA , NULL , ">>Copy To Area: " }, { CRC_WT_MOVEAREA , NULL , ">>Move To Area: " }, { CRC_WT_FORWARDAREA , NULL , ">>Forward To Area: " }, { CRC_WT_FREQAREA , NULL , ">>Filerequest In Area: " }, { CRC_WT_FREQMENUTITLE , NULL , "Requestable files" }, { CRC_ST_FREQSTAT , NULL , "Pick files to request" }, { CRC_IL_FREQINFONOFILES , NULL , " No requestable files were found in this msg! " }, { CRC_WT_COPY , NULL , " Copy " }, { CRC_WT_MOVE , NULL , " Move " }, { CRC_WT_COPYING , NULL , " Copying " }, { CRC_WT_MOVING , NULL , " Moving " }, { CRC_ST_COPYINGMSG , NULL , "Copying Msg %u of %u to %s" }, { CRC_ST_MOVINGMSG , NULL , "Moving Msg %u of %u to %s" }, { CRC_WT_DELETE , NULL , " Delete " }, { CRC_WT_DELETING , NULL , " Deleting " }, { CRC_ST_DELETINGMSG , NULL , "Deleting Msg %u of %u" }, { CRC_WT_WRITE , NULL , " Write " }, { CRC_WT_WRITEMSGS , NULL , " Write Msg(s) to File " }, { CRC_WT_WRITING , NULL , " Writing " }, { CRC_ST_WRITINGMSG , NULL , "Writing Msg %u of %u" }, { CRC_WT_WRITINGFILE , NULL , " Writing Msg(s) to File %s " }, { CRC_WT_WRITINGPRN , NULL , " Writing Msg(s) to Print Device " }, { CRC_IL_READONLYWARN , NULL , " This area is READ ONLY! " }, { CRC_WT_ISREADONLY , NULL , " Write msg anyway? " }, { CRC_MI_READONLYYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_READONLYNO , NULL , "N No! " }, { CRC_IL_CHANGEWARN , NULL , " This msg is NOT from you! " }, { CRC_WT_CHANGE , NULL , " Change this msg? " }, { CRC_MI_CHANGEYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_CHANGENO , NULL , "N No! " }, { CRC_WT_DELETETHIS , NULL , " Delete this msg? " }, { CRC_MI_DELETEYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_DELETENO , NULL , "N No! " }, { CRC_MI_DELETENOASK , NULL , "D Don't ask.. " }, { CRC_WT_GOTONEXT , NULL , " Goto Next Area? " }, { CRC_MI_GOTONEXTYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_GOTONEXTNO , NULL , "N No! " }, { CRC_MI_GOTONEXTNEW , NULL , "U Yes, Next Unread Area. " }, { CRC_WT_FORWARD , NULL , " Use FWD kludges? " }, { CRC_MI_FORWARDYES , NULL , "Y Yes Please. " }, { CRC_MI_FORWARDNO , NULL , "N No! " }, { CRC_WT_MSG , NULL , "Msg" }, { CRC_WT_MSGREAL , NULL , "Msg#" }, { CRC_WT_FROML , NULL , "From" }, { CRC_WT_TOL , NULL , "To" }, { CRC_WT_SUBJL , NULL , "Subj" }, { CRC_ST_MSGLISTER , NULL , "Lister - Msg %u of %u (%u left)" }, { CRC_ST_COPYMOVEFORWARD , NULL , "Copy, Move or Forward this message" }, { CRC_WT_SELECTACTION , NULL , " Action " }, { CRC_MI_FORWARDMESSAGE , NULL , "F Forward Msg " }, { CRC_MI_MOVEMESSAGE , NULL , "M Move Msg " }, { CRC_MI_COPYMESSAGE , NULL , "C Copy Msg " }, { CRC_MI_QUITCMF , NULL , "Q Quit / ESC " }, { CRC_ST_ARE , NULL , "messages are" }, { CRC_ST_IS , NULL , "message is" }, { CRC_ST_MARKED , NULL , "marked" }, { CRC_MI_MARKEDMSG , NULL , "M Marked Msgs " }, { CRC_MI_CURRENTMSG , NULL , "C Current Msg " }, { CRC_MI_QUITMSGS , NULL , "Q Quit / ESC " }, { CRC_ST_WRITEMSGSTO , NULL , "Write Msg(s) to File or Printer" }, { CRC_WT_WRITETO , NULL , " Write To: " }, { CRC_MI_DISKFILE , NULL , "D Disk File " }, { CRC_MI_PRINTER , NULL , "P Print device " }, { CRC_MI_QUITWRITE , NULL , "Q Quit / ESC " }, { CRC_ST_MARKINGOPTIONS , NULL , "Message Marking" }, { CRC_WT_MARKWHAT , NULL , " Mark What? " }, { CRC_MI_YOURMAIL , NULL , "Y Your personal mail " }, { CRC_MI_FROMTOSUBJ , NULL , "H Header (From/To/Subj) " }, { CRC_MI_TEXTHDR , NULL , "T Text and header " }, { CRC_MI_THREAD , NULL , "R Reply thread " }, { CRC_MI_NEWMSGS , NULL , "N New msgs >current " }, { CRC_MI_OLDMSGS , NULL , "O Old msgs to ignore" }, { CRC_IL_READINGECHOLIST , NULL , "Reading Echolist Files" }, { CRC_IL_READINGADDRMACROS , NULL , "Reading Address Macros" }, { CRC_IL_CHECKINGNODELISTS , NULL , "Checking Nodelists" }, { CRC_ST_CROSSPOSTING , NULL , "Crossposting in %s" }, { CRC_IL_TWITBLANKED , NULL , " Twit Msgs Blanked " }, { CRC_IL_TWITSKIPPED , NULL , " Twit Msgs Skipped " }, { CRC_IL_TWITIGNORESKIP , NULL , " Twit Msgs Ignored and Skipped " }, { CRC_IL_TWITDISPLAYED , NULL , " Twit Msgs Displayed " }, { CRC_IL_TWITKILLED , NULL , " Twit Msgs Killed " }, { CRC_IL_STYLECODESNO , NULL , " Stylecodes disabled " }, { CRC_IL_STYLECODESYES , NULL , " Stylecodes enabled " }, { CRC_IL_STYLECODESHIDE , NULL , " Stylecodes enabled and stripped " }, { CRC_ST_GENCFMRECEIPT , NULL , "Generating Confirmation Receipt" }, { CRC_WT_NEW , NULL , "New" }, { CRC_ST_LOOKUPINFO , NULL , "Nodelist Lookup Information" }, { CRC_MS_DATETIMEFMT , NULL , "%d %b %y %H:%M:%S" }, { CRC_MS_DATEFMT , NULL , "%d %b %y" }, { CRC_MS_TIMEFMT , NULL , "%H:%M" }, { CRC_MS_ORIGINALLYIN , NULL , "* Originally in %s" }, { CRC_MS_CROSSPOSTEDIN , NULL , "* Crossposted in %s" }, { CRC_MS_CCTO , NULL , "* Carbon copied to %s" }, { CRC_ST_STATUSLINEHELP , NULL , "F1 Help" }, { CRC_HD_OF , NULL , "of" }, { CRC_MS_ROBOTMSG , NULL , "\r--- @longpid @version\r" }, { CRC_ST_STATUSLINETIMEFMT , NULL , "%H:%M:%S" }, { CRC_WT_REPLIES , NULL , " Replies " }, { CRC_ST_SELECTREPLY , NULL , "Select the reply you want to see" }, { CRC_IL_WAITOREXIT , NULL , " At this point you must either wait or exit GoldED entirely - Sorry! " }, { CRC_WT_REALLYEXIT , NULL , " Really exit? " }, { CRC_MI_TAGLINES , NULL , "T Change Tagline" }, { CRC_MI_HEADEREDIT , NULL , "H Edit Header" }, { CRC_MI_SCANGROUP , NULL , "G Scan Group" }, { CRC_WT_QWKPACKET , NULL , " QWK Packet " }, { CRC_MI_SCANQWK , NULL , "Q QWK Packet" }, { CRC_WT_SOUPPACKET , NULL , " SOUP Packet " }, { CRC_MI_SCANSOUP , NULL , "S SOUP Packet" }, { CRC_MI_SCANIMPORT , NULL , "I Import" }, { CRC_MI_SCANEXPORT , NULL , "E Export" }, { CRC_WT_SCANPM , NULL , " Scan PM " }, { CRC_MI_TAGLINE , NULL , "g Taglines" }, { CRC_WT_CONFIRM , NULL , " Honor receipt request? " }, { CRC_MI_CONFIRMYES , NULL , "Y Yes, send a receipt msg " }, { CRC_MI_CONFIRMNO , NULL , "N No, ignore the request " }, { CRC_IL_CONFIRMINFO , NULL , " The sender of this message requests confirmation of receipt (CFM) " }, { CRC_ST_MSG , NULL , "msg" }, { CRC_ST_MSGS , NULL , "msgs" }, { CRC_ST_PERSONAL , NULL , "personal" }, { CRC_WT_GRP , NULL , "Grp" }, { CRC_IL_FOUNDPERSONAL , NULL , " Found %u personal mail%s in %u area%s " }, { CRC_IL_NOPERSONAL , NULL , " No personal mail found " }, { CRC_ST_ESCORCONTINUE , NULL , "ESC exits. Other keys: Tries to continue" }, { CRC_MS_SPELLCHECKER , NULL , "SpellChecker: %s" }, { CRC_WT_INS , NULL , " Ins " }, { CRC_MI_FILELISTFROM , NULL , "Filelist from %s" }, { CRC_ST_INITIALIZING , NULL , "Initializing ..." }, { CRC_ST_CHECKING , NULL , "Checking" }, { CRC_ST_LOCKSHARECAP , NULL , "%s Lock/Share Capability" }, { CRC_WT_ATTRTURNOFF , NULL , " Press Alt-F1 to turn off this window " }, { CRC_WT_TAGLINES , NULL , " Taglines " }, { CRC_ST_CHANGETAGLINE , NULL , "Change Default Tagline" }, { CRC_IL_NOTAGLINE , NULL , " No taglines defined. Press key " }, { CRC_WT_CHARSETS , NULL , " Charsets " }, { CRC_ST_CHANGEXLATIMP , NULL , "Change Default Import Charset" }, { CRC_MI_CHARSETAUTO , NULL , " Auto " }, { CRC_IL_NOXLATIMPORT , NULL , " No XLATIMPORT's defined. Press key " }, { CRC_WT_N_A , NULL , "n/a" }, { CRC_WT_WRITTEN , NULL , "Written" }, { CRC_WT_ARRIVED , NULL , "Arrived" }, { CRC_WT_RECEIVED , NULL , "Received" }, { CRC_IL_NONODELIST , NULL , " Unable to access the nodelist or index files " }, { CRC_IL_NODELISTMISSING , NULL , "Nodelist missing:" }, { CRC_IL_NODELISTOUTDATED , NULL , "Nodelist out of date:" }, { CRC_MS_REPLYLINKER , NULL , "Replylinker: %s" }, { CRC_WT_ENTERMSGNO , NULL , " Enter msgno " }, { CRC_IL_WAITUUDECODING , NULL , " Wait - uudecoding " }, { CRC_IL_COMPLETEDUUDECODE , NULL , " Completed uudecode of %s " }, { CRC_IL_NOTUUENCODED , NULL , " Could not find anything to uudecode " }, { CRC_IL_UUEINVALIDPATH , NULL , " Invalid path for uudecoding - file not written " }, { CRC_IL_PATHREPORT , NULL , " Generating PATH report " }, { CRC_IL_ERRORINSOUP , NULL , " Error in SOUP file %s " }, { CRC_IL_WARNALREADYSENT , NULL , " WARNING: This message is already sent! " }, { CRC_IL_WAITLOCKED , NULL , " Wait: %s is locked " }, { CRC_ST_RETRYORESC , NULL , "%s retry (%lu). Press ESC to exit GoldED." }, { CRC_ST_RETRYLOCK , NULL , "Lock" }, { CRC_ST_RETRYOPEN , NULL , "Open" }, { CRC_WT_TOUCHSEMAPHORE , NULL , " Enter name of semaphore file to touch " }, { CRC_MI_WRITETOHDRNO , NULL , "H Use Header: NO " }, { CRC_MI_WRITETOHDRYES , NULL , "H Use Header: YES "}, { CRC_MI_WRITETOHDRONLY , NULL , "H Use Header: ONLY "}, { CRC_MI_CLIPBOARD , NULL , "C Clipboard "}, { CRC_WT_SELECTMARKS , NULL , " Select Mark " }, { CRC_WT_SELECTMARKSEDIT , NULL , " Edit Mark Description " }, { CRC_IL_DROPMARKSINFO , NULL , " %s Messages Are Marked " }, { CRC_WT_DROPMARKS , NULL , " Drop Msg Marks " }, { CRC_MI_DROPALL , NULL , "A Drop All " }, { CRC_MI_DROPMARKED , NULL , "M Drop Marked " }, { CRC_MI_DROPCURRENT , NULL , "C Drop Current " }, { CRC_MI_NODROP , NULL , "N No Drop / ESC " }, { CRC_WT_CATCHAREAS , NULL , " Catch-Up Areas " }, { CRC_MI_CATCHALL , NULL , "A Catch All " }, { CRC_MI_CATCHMARKED , NULL , "M Catch Marked " }, { CRC_MI_CATCHCURRENT , NULL , "C Catch Current " }, { CRC_MI_NOCATCH , NULL , "N No Catch / ESC " }, { CRC_WT_CROSSPOST , NULL , " Crosspost " }, { CRC_MI_XCPROCESS , NULL , "P Process XC's " }, { CRC_MI_XCIGNORE , NULL , "I Ignore XC's " }, { CRC_MI_XCLISTFMT , NULL , "L List Format " }, { CRC_WT_XCLIST , NULL , " XC List " }, { CRC_MI_XCLISTRAW , NULL , "K Keep " }, { CRC_MI_XCLISTVERBOSE , NULL , "V Verbose " }, { CRC_MI_XCLISTLINE , NULL , "L Line " }, { CRC_MI_XCLISTREMOVE , NULL , "R Remove " }, { CRC_WT_ADDRESSBOOK , NULL , " Addressbook " }, { CRC_WT_ADVANCEDSEARCH , NULL , " Advanced Search " }, { CRC_IL_NOMOREMATCHES , NULL , " No more matches found " }, { CRC_WT_HEADEREDITHELP1 , NULL , " #F10: Nodelist " }, { CRC_WT_HEADEREDITHELP2 , NULL , " F10: Addressbook " }, { CRC_WT_THREADLISTTITLE , NULL , " Message Thread List " }, { CRC_WT_ADVANCEDMARKING , NULL , " Advanced Marking " }, { CRC_ST_USERSTATUSLINE , NULL , "GoldED's Address Book - %d of %d (%d left)" }, { CRC_WT_USERHEADERNAME , NULL , "Name" }, { CRC_WT_USERHEADERORG , NULL , "Organization" }, { CRC_WT_USERHEADERAKA , NULL , "Address" }, { CRC_IL_USERWAIT , NULL , " Wait - Browsing Address Book... " }, { CRC_MI_ALSELECTIONS1 , NULL , "Mark Areas with New Mail" }, { CRC_MI_ALSELECTIONS2 , NULL , "(unused)" }, { CRC_IL_DECODE , NULL , "Decode" }, { CRC_IL_PREPARING , NULL , "Preparing" }, { CRC_LAST_CRC , NULL , NULL } }; // ------------------------------------------------------------------ // Compare two crcs static int CmpLangCrc(LangCrc* a, LangCrc* b) { return((a->crc > b->crc) ? 1 : ((a->crc < b->crc) ? -1 : 0)); } // ------------------------------------------------------------------ // Call the function matching the keyword static bool SwitchLanguage(word crc, char* str) { LangCrc* lptr; LangCrc lkey; lkey.crc = crc; lptr = (LangCrc*)bsearch(&lkey, LangCrcs, sizeof(LangCrcs)/sizeof(LangCrc), sizeof(LangCrc), (StdCmpCP)CmpLangCrc); if(lptr != NULL) { if(lptr->langptr != NULL) { throw_xfree(*(lptr->langptr)); *(lptr->langptr) = throw_strdup(StripQuotes(str)); } return 0; } else return -1; } // ------------------------------------------------------------------ // Unallocate all language strings static void LangReset(void) { LangCrc* lngptr = LangCrcs; for(; lngptr->crc < CRC_LAST_CRC; lngptr++) if(lngptr->langptr != NULL) throw_xfree(*(lngptr->langptr)); throw_release(LNG); int n; for(n=0; n<7; n++) gsweekday[n] = NULL; for(n=0; n<7; n++) glweekday[n] = NULL; for(n=0; n<12; n++) gsmonth[n] = NULL; for(n=0; n<12; n++) glmonth[n] = NULL; } // ------------------------------------------------------------------ // Initialize language void LangInit() { LNG = (LangGed*)throw_calloc(1, sizeof(LangGed)); LNG->Outofmem = throw_strdup("Out of memory!"); // Init LangCrc pointers to LNG char** lptr = (char**)LNG; for(LangCrc* lngptr = LangCrcs; lngptr->crc != CRC_LAST_CRC; lngptr++, lptr++) lngptr->langptr = lptr; // Sort the crc list qsort(LangCrcs, sizeof(LangCrcs)/sizeof(LangCrc), sizeof(LangCrc), (StdCmpCP)CmpLangCrc); atexit(LangReset); } // ------------------------------------------------------------------ // Assign weekday/month names void AssignDateNames() { gsweekday[0] = LNG->SWSun; gsweekday[1] = LNG->SWMon; gsweekday[2] = LNG->SWTue; gsweekday[3] = LNG->SWWed; gsweekday[4] = LNG->SWThu; gsweekday[5] = LNG->SWFri; gsweekday[6] = LNG->SWSat; glweekday[0] = LNG->LWSunday; glweekday[1] = LNG->LWMonday; glweekday[2] = LNG->LWTuesday; glweekday[3] = LNG->LWWednesday; glweekday[4] = LNG->LWThursday; glweekday[5] = LNG->LWFriday; glweekday[6] = LNG->LWSaturday; gsmonth[0] = LNG->SMJan; gsmonth[1] = LNG->SMFeb; gsmonth[2] = LNG->SMMar; gsmonth[3] = LNG->SMApr; gsmonth[4] = LNG->SMMay; gsmonth[5] = LNG->SMJun; gsmonth[6] = LNG->SMJul; gsmonth[7] = LNG->SMAug; gsmonth[8] = LNG->SMSep; gsmonth[9] = LNG->SMOct; gsmonth[10] = LNG->SMNov; gsmonth[11] = LNG->SMDec; glmonth[0] = LNG->LMJanuary; glmonth[1] = LNG->LMFebruary; glmonth[2] = LNG->LMMarch; glmonth[3] = LNG->LMApril; glmonth[4] = LNG->LMMay; glmonth[5] = LNG->LMJune; glmonth[6] = LNG->LMJuly; glmonth[7] = LNG->LMAugust; glmonth[8] = LNG->LMSeptember; glmonth[9] = LNG->LMOctober; glmonth[10] = LNG->LMNovember; glmonth[11] = LNG->LMDecember; } // ------------------------------------------------------------------ // Load a GoldED language file void LoadLanguage(const char* file) { FILE* fp; char* ptr; char* str; int line = 0; char buf[256]; fp = fsopen(AddPath(CFG->goldpath, file), "rt", CFG->sharemode); if(fp) { setvbuf(fp, NULL, _IOFBF, 8192); while(fgets((ptr=buf), sizeof(buf), fp)) { line++; ptr = strskip_wht(ptr); if(isalpha(*ptr)) { str = ptr; strtrim(str); str = strskip_txt(str); if(*str) { *str++ = NUL; str = strskip_wht(str); strschg(str, "\\n", "\n"); strschg(str, "\\r", "\r"); strschg(str, "\\\"", "\""); } if(SwitchLanguage(strCrc16(strupr(ptr)), str)) { if(cmdlineoldkeyw == false) { w_infof(" %s line %u: \"%s\" is obsolete or unknown ", file, line, ptr); SayBibi(); waitkeyt(10000); w_info(NULL); cfgerrors++; } } } } fclose(fp); // Assign weekday/month names AssignDateNames(); } } // ------------------------------------------------------------------ // Read the main language definition file bool ReadLangCfg(int force) { FILE *fpi; char* ptr; char* str; long size; char buf[1024]; LangCrc* lngptr; int line = 0; // Read the GOLDLANG.CFG if there is one const char* cfgname = AddPath(CFG->goldpath, CFG->langcfg); fpi = fsopen(cfgname, "rt", CFG->sharemode); if(fpi) { setvbuf(fpi, NULL, _IOFBF, 8192); if(not quiet) cout << "* Reading " << cfgname << endl; cfgname = CleanFilename(cfgname); while(fgets((ptr=buf), sizeof(buf), fpi)) { line++; ptr = strskip_wht(ptr); if(isalpha(*ptr)) { str = ptr; strtrim(str); str = strskip_txt(str); if(*str) { *str++ = NUL; str = strskip_wht(str); strschg(str, "\\n", "\n"); strschg(str, "\\r", "\r"); strschg(str, "\\\"", "\""); } if(SwitchLanguage(strCrc16(strupr(ptr)), str)) { if(cmdlineoldkeyw == false) { cout << "* " << cfgname << " line " << line << ": \"" << ptr << "\" is obsolete or unknown." << endl; SayBibi(); cfgerrors++; } } } } fclose(fpi); } // Fill in the defaults if there are "holes" size = 0; lngptr = LangCrcs; for(; lngptr->crc < CRC_LAST_CRC; lngptr++) { if(lngptr->langptr != NULL) { if(*(lngptr->langptr) == NULL) *(lngptr->langptr) = throw_strdup(lngptr->langdef); size += strlen(*(lngptr->langptr)) + 1; } } AssignDateNames(); return true; } // ------------------------------------------------------------------